Społeczna rada renowacji organów
SPOŁECZNA RADA RENOWACJI ORGANÓW W KOŚCIELE OJCÓW JEZUITÓW W ŁODZI przy Stowarzyszeniu „Słowo i Muzyka u Jezuitów” CHEŁMIŃSKA Jolanta - Przewodnicząca BOSAKOWSKI Romuald CHABLEWSKI Zbigniew CIEPŁUCHA Michał DŁUGOBORSKI Marcin GAWRYSIAK Magdalena GERLICZ Witold KRYSZTOFIAK Anna KOWALSKA Monika - Skarbnik ks. MAKULA Michał Ks. Proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskej p. w. św. Mateusza w Łodzi MALINOWSKI Janusz PACYNIAK Tadeusz SEMOTIUK Bogusław SKRZYDLEWSKA Joanna STEFAŃSKI Krzysztof SZEWCZYK Dariusz SZYGENDOWSKA Agnieszka URBANIAK Krzysztof WIŚNIEWSKI Waldemar
Organy w Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi stanowią wspaniały przykład budownictwa organowego w drugiej połowie XIX wieku. W historie instrumentu wpisują się również dzieje Polski której wówczas na mapie Europy nie było. Organy powstały w słynnej dolnośląskiej firmie Schlag und Sőhne w Świdnicy i mimo granic dzielących ziemie Polski dotarły do nowej świątyni w Łodzi. W organach tych skrywa się przesłanie ze muzyka przekraczała granice i dziś również pozwala przekraczać granice w wymiarze duchowym.
Projekt rewitalizacji organów oparty o badania naukowe, pozwolił określić kierunek prac konserwatorsko organmistrzowskich – przywrócenie do pierwotnego założenia twórców instrumentu.
Oryginalnie organy wyposażone zostały w 36 głosów(35 zachowanych oryginalnych) rozdzielonych miedzy trzy sekcje dwie manuałowe i basową. Mechanizm traktury instrumentu wykonany został w systemie mechanicznych dźwigni cięgieł i przekładni opartych o wspomaganie pneumatyczne.
Unikalnym rozwiązaniem był wolnostojący stół gry – nie spotykany w instrumentach firmy Schlag und Sőhne w latach 80tych XIX wieku.
Płuca instrumentu stanowił zespół pięciu klinowych miechów umieszczonych w pomieszczeniu wieży kościoła. Znacznych rozmiarów miechy oraz wyjątkowa ich konstrukcja, to unikalny przykład budownictwa organowego w Łodzi.
O wyjątkowej wartości organów w kościele Ojców Jzuitów w Łodzi świadczą walory muzyczne, historyczne i konstrukcyjne. Mimo upływu 136 lat i różnych przemian, organy zachowały swój wyjątkowy charakter. Do przywrócenia jego pierwotnego stanu i brzmienia, ma doprowadzić gruntowny remont konserwatorsko – organomistrzowski.
Michał Klepacki, organmistrz
Planowane działania zakładają przywrócenie pierwotnego charakteru niezwykle cennym, unikatowym organom Schlag & Söhne, które są jedynym takim instrumentem w Łodzi. Celem naszym jest nie tylko podniesienie poziomu muzyki liturgicznej, a przez to wzbogacanie życia duchowego wiernych i wzmocnienie ich udziału w liturgii, ale także inwestycja ta wpisuje się w działania upowszechniania kultury na rzecz lokalnej społeczności.
Sądzimy, że zrealizowane przedsięwzięcie wzbogaci ofertę kulturalną miasta, nie tylko przywracając blask zabytkowemu dziełu sztuki organomistrzowskiej, lecz także ożywiając życie koncertowe miasta i służąc dobru kształcenia dalszych pokoleń organistów, w duchu akademickiej współpracy. Serdecznie zachęcamy do włączenia się w nasze dzieło, poprzez wsparcie finansowe i modlitewne. Niech nasz wspólny cel zostanie zrealizowany dla większej chwały Bożej, a także jako pochwała historii i dziedzictwa kulturowego miasta Łodzi.
o. Józef Łągwa SJ
i Stowarzyszenie „Słowo i muzyka u Jezuitów”
STOWARZYSZENIE
„SŁOWO I MUZYKA U JEZUITÓW”
90-058 Łódź, ul. Sienkiewicza 60
NIP: 725 20 70 699, REGON 101668607, KRS 0000475688
BANK PKO BP 19 1020 3352 0000 1502 0259 8613
z dopiskiem „Dar na renowację organów”